Nie masz konta? Zarejestruj się | Zaloguj się

Wesele

Weselne zwyczaje:

para4

Powitanie nowożeńców chlebem i solą Para młoda czeka aby wszyscy goście przybyli zgromadzeni przed wejściem do domu weselnego. Następnie każe z małżonków całuje bochen chleba po czym odrywa po kawałku chleba i macza w soli a następnie zjadają. Następnie państwo młodzi wypijają trunek alkoholowy i rzucają za siebie kieliszki rozbijają je oczywiście na szczęście. Gdyby się nie rozbił kieliszek świadek pana młodego musi rozgnieść go butem. Po przywitaniu pan młody musi przenieść pannę młodą zgodnie z tradycja przez próg domu weselnego.

Zaproszenie gości do stołów na pierwszy poczęstunek:

Gdy goście zasiądą już do stołów serwowane są najpierw przystawki, następnie zupy, danie główne oraz deser. Zwyczaj wygłaszania weselnego toastu przypada ojcu panny młodej, ale może on przypaść świadkowi weselnemu lub też seniorowi rodziny.

Zaproszeniem do wspólnej zabawy jest otwarcie uroczystości:

Pierwszym tańcem pary młodej Pierwszy taniec należy wyłącznie dla pary młodej. Goście zgromadzenie są wokół nich i czekają na sygnał od pary młodej aby przyłączyć się do wspólnej zabawy trwającej do białego rana.

Podziękowania dla rodziców:

Para młoda szykuje kosz z podarkami dla rodziców, ale są tez bardziej oryginale pomysły takie jak puchar z napisem dla najlepszej mamy/ taty na  świecie, lub karnet na weekend w Spa, albo albumy ze zdjęciami ich pociech. Najczęściej para młoda prosi do wspólnego tańca rodziców do najbardziej popularnej piosenki weselnej „Cudownych rodziców mam”.

Oczepiny:d8

Rozpoczynają się od rzucania welonem i muchą. Osoby, które złapią welon czy muszkę zostają ogłoszeni jako nowa para młoda i wróży im to rychłe zamążpójście lub ożenek.  Podczas oczepin jest wiele zabaw i różnych konkursów dla weselników.

Krojenie tortu weselnego przez parę młodą:

Zgodnie z tradycją ma on osłodzić małżonkom ich wspólne życie. Para młoda dokonuje pierwszego ciecia tortu i zgodnie z tradycją wspólnie zjadają pierwszy kawałek. Następnie osobiście rozdają gościom kawałki pokrojonego tortu.Komentarze

Bożena i Maciej (2016-10-12 10:55:24)
Oczepiny jak najbardziej. Szczerze mówiąc nie byłam jeszcze na ślubie gdzie ich nie było :P Podczas ślubu bardzo ważny jest fotograf moim zdaniem. U mojej przyjaciółki fotografowała Pani Ewa z firmy videomirków. Nie będę się tutaj rozpisywała- wystarczy zobaczyć na jej albumy ślubne https://www.facebook.com/112145582190417/photos/?tab=albums żeby zrozumieć co mam na myśli. Jeszcze się nie spotkałam z tak oryginalnym podejściem do sesji zdjęciowych :)
anna i jacek (2010-11-16 02:34:47)
czy oczepiny są jeszcze w modzie ?

Musisz się zalogować, by móc napisać komentarz.

Firma Kamerados Sp. z o.o. realizuje projekt w ramach działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.
Projekt współfinansowany przez UNIĘ EUROPEJSKĄ ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w Waszą przyszłość.
facebook